25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri Kapsamında Eğitim Programı Düzenlendi

<b>25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri Kapsamında Eğitim Programı Düzenlendi</b>

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Sivas Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) iş birliği ile “Kadına El Kal-Ka-Maz” konulu eğitim programı düzenlendi.
25 Kasım 2022 Cuma günü SBTÜ Konferans salonunda düzenlenen eğitim programına Sivas Vali Yardımcısı Selim Eser, SBTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tolga Karaköy, İdare Mahkemesi Başkanı Ali İhsan Tüzüner, SBTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüsnü Deniz Başdemir, Sivas Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, Sivas İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç, İl protokolü, SBTÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.
Eğitim programının açılış konuşmasını yapan SBTÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Tolga Karaköy; “Çok eski devirlerden beri devlet kurma geleneğine sahip olan Türk topluluklarında kadının özel bir konumu olmuştur. Kadınlar hayatın her noktasında aktif olarak rol almıştır. Türk toplumunda her zaman kadına ayrı bir yer verilmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözleri de kadının toplum üzerinde olan etkisini anlatıyor. Ayrıca böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Daha sonra bir konuşma yapan Sivas Vali Yardımcısı Selim Eser; “Kadın özelinde yoğunlaşan her türlü şiddet ve mağduriyetle, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkin bir şekilde mücadele edilmektedir. Bu çerçevede 2022 yılı içerisinde İçişleri Bakanlığımızca "Kadına El Kalkamaz" sloganıyla yürütülen program dahilinde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 3,9 Milyon erkek bilgilendirilmiş ve yıl sonuna kadar da 5 Milyon erkeğin şiddete karşı bilgilendirilmesi hedeflenmiştir. Bununla birlikte şiddetle mücadelede daha başarılı ve daha etkin olabilmek adına KADES (Kadına Destek) uygulaması geliştirilerek, şiddet karşısında tüm kadınlarımızın güvenlik güçlerinden anında yardım talebinde bulunabilmeleri sağlanmıştır.” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Aile Danışmanı-Sosyolog Zeki Kaya tarafından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konusunda sunum yapıldı.
Sosyolog Zeki Kaya sunumunda; 4. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele
Ulusal Eylem Planı, Şiddetin Tanımı ve Türleri, Şiddetin Yaygınlığı, Kadınlar ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri, Şiddetle Mücadelede Uluslararası ve Ulusal Mevzuat ve Kadına Yönelik Şiddet Konusunda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar konularında bilgi verdi.
Program, soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content