Anadolu Üniversiteler Birliği 1. Ar-Ge Proje Pazarı Gerçekleştirildi

Anadolu Üniversiteler Birliği 1. Ar-Ge Proje Pazarı Gerçekleştirildi

ANADOLU ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ 1. AR-GE PROJE PAZARI TAMAMLANDI

 

Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) tarafından düzenlenen 1. Ar-Ge Proje Pazarı, 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde Yozgat’ta gerçekleştirildi.

Bölgedeki 13 üniversitenin katılımıyla 2021 yılında kurulan ve dönem başkanlığı Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul tarafından yürütülen AÜB’nin organize ettiği 1. Ar-Ge Proje Pazarı, Yozgat Bozok Üniversitesinin (YOBÜ) ev sahipliğinde, YOBÜ Erdoğan Akdağ Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

  • Proje kültürünün oluşması, yeni fikirlerin olgunlaşarak uygulamada yer alması, şirketleşme ve girişimciliğin arttırılması,  
  • Ar-Ge ve inovasyon içerikli proje fikrine sahip üniversite öğrencilerinin, bilim insanlarının, sanayi ve Ar-Ge kuruluşlarındaki insan kaynaklarının bir araya getirilmesi,
  • Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayiciler, üniversiteler, Ar-Ge kuruluşları ve teknopark çalışanları ile bilim insanları arasındaki iletişimin arttırılması,  
  • Proje sahibi öğrencilere ve araştırmacılara destek verilmesi,
  • Üniversite-sektör iş birliğine katkı sağlanması amaçlarıyla gerçekleştirilen 1. Ar-Ge Proje Pazarına, akademisyen ve öğrenciler toplamda 350’ye yakın proje ile katıldılar.

Etkinliğin açılış törenine Yozgat Valisi Ziya Polat, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, TÜBİTAK Başkan Vekili Ahmet Yozgatlıgil, Yozgat Belediye Başkan Vekili Ali Açıkgöz, SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, YOBÜ  Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, AÜB üyesi üniversite rektör yardımcılarısiyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında Yozgat Valisi Ziya Polat, YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul, YOBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, 1. Ar-Ge Proje Pazarı Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, ASELSAN Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Ali Ekiz ve TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil birer konuşma yaptılar.

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil konuşmasında, 1.’si düzenlenen ve gelenekselleşmesini umduğu Ar-Ge Proje Pazarında öğrenciler ve proje sahipleri ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ASELSAN Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Ali Ekiz konuşmasında; “ASELSAN olarak öncelikli hedefimiz bilim ve teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanmasında iş birliği kurulmasıdır. Bu hedefimiz doğrultusunda, 2021 yılında, içinde Anadolu Üniversiteler Birliği üyelerinin de bulunduğu 66 üniversiteyle bin 134 projede iş birliği yaparak 5 milyon dolarlık kaynak aktardık. Bu kapsamda istifade edeceğinizi düşündüğümüz 1. Ar-Ge Pazarı etkinliğini düzenleyen değerli rektörlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

YOBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ yaptığı konuşmada, üniversitelerin artık kendini tekrar eden değil, farklı alanlarda misyon sahibi olan ve bu sayede bölgesine, Ülkesine değer katar hüviyete eriştiğini söyleyerek proje kültürüne bundan sonra daha da önem verilmesi gerektiğini belirtti.

AÜB Dönem Başkanı ve SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul konuşmasında, henüz bir yıl önce kurulan Anadolu Üniversiteler Birliğinin kısa zamanda güzel bir sinerji yakaladığını, bu sinerjinin karşılığının da 1. Ar-Ge Proje Pazarı ile somutlaştığını görmekten mutluluk duyduğunu belirterek etkinlik boyunca sergilenecek projelerin sanayici ve yatırımcılar ile buluşmasının önemine dikkat çekti.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ise yaptığı konuşmada, üniversitelerin inisiyatif kullanarak birlik kurmalarını, ortak araştırmalar yürütmelerini, birbirlerinden istifade etmelerini önemsediğini belirtti. “Her ilde en az bir üniversite kurulmasıyla yükseköğretim nicel büyümesini neredeyse tamamlamış durumdadır. Bundan sonra ağırlık verilmesi gereken husus, nitelikli Ar-Ge faaliyetidir. Üniversitelerimizin gerçekleştirdikleri Ar-Ge faaliyetlerinin yanı sıra biz de YÖK olarak, Ülkemizin nitelikli Ar-Ge elamanı ihtiyacını karşılamak amacıyla önemli adımlar atıyoruz.” diyen Prof. Dr. Er sözlerini “Ar-Ge proje pazarı etkinliğinin verimli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve Ar-Ge odaklı süreçlerin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum.” diyerek tamamladı.  

Son olarak kürsüye gelen Yozgat Valisi Ziya Polat Anadolu Üniversiteler Birliği 1. Ar-Ge Proje Pazarının Yozgat’ta yapılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bilginin önemine değinen Polat, bilginin üretilip sahaya sürülmesi, artı değer sağlayan ve sürdürülebilir projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde iki gün boyunca süren etkinlikte iki oturum düzenlendi. YOBÜ Erdoğan Akdağ Kongre Merkezi Çapanoğlu Salonunda YOBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın başkanlığında gerçekleştirilen birinci oturuma TÜBİTAK Bşk. Yrd. Ahmet Yozgatlıgil, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüleri Müdürü Doç. Dr. Mesut Gökten, TÜBİTAK SAGE Md. Yrd. Osman Başoğlu yaptıkları sunumlar ile katıldı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Necdet Kandemir'in başkanlığındaki ikinci oturumda ise ASELSAN Ar-Ge Teknoloji İş Geliştirme Müdürü Hacer Selamoğlu, TUSAŞ Ar-Ge Teknoloji Direktörü Prof. Dr. Erdal Çelik, HAVELSAN Strateji Grup Lideri Erol Yücel sunum yaptılar.

Anadolu Üniversiteler Birliği 1. Ar-Ge Proje Pazarında yapılan değerlendirmeler sonucunda, 5 kategoride toplam 33 proje ödüle layık görüldü.

Ödül Töreni, YOBÜ Müzik ve Sanat Topluluğunun müzik dinletisi ile başladı. Ödül Töreninde bir konuşma yapan Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ; Ar-Ge kültürünün, Ülkemizin refah düzeyini arttırmada önemsenmesi gereken bir alan olduğunu söyledi. Rektör Karadağ “Projelerin sanayici ile buluşma süreçlerini artık hayata geçirmiş durumdayız. Proje Pazarında oldukça nitelikli projelerin yarıştığına şahit olduk. Özellikle öğrenci kategorisindeki projeleri çok önemsiyorum. 1. Ar-Ge Proje Pazarına emek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul konuşmasında, geniş katılımlı bu organizasyona iyi bir ev sahipliği yapan YOBÜ’ye teşekkürlerini dile getirdi. “1. AR-GE Proje Pazarında sergilenen projeleri, proje sahiplerinin rızasını da alarak, Ülkemizin önde gelen kurum ve firmalarıyla buluşturmak için dijital ortama aktarmayı istiyoruz. Ödül kazanamayanlar da dahil olmak üzere, tüm projelerin girişimciler ile buluşmasını çok önemsiyoruz.” diyen Prof. Dr. Kul, 2. Ar-Ge Proje Pazarının gelecek sene Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesine karar verildiğini söyledi.

Konuşmaların ardından, 1. Ar-Ge Proje Pazarında 5 kategoride ödüle layık görülen toplam 33 proje sahibine Yozgat Valisi Ziya Polat, Prof. Dr. Mehmet Kul, Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından ödülleri takdim edildi.

 

AÜB Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğinin ikincisinin gelecek sene Mayıs ayında, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ev sahipliğinde, Tokat'ta yapılmasına karar verildi.

 

NOT: 1. Ar-Ge Proje Pazarında Ödül Alan Projeler Ektedir. Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content