Anadolu Üniversiteler Birliği, Erasmus Konulu Toplantısını Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Gerçekleştirdi

Anadolu Üniversiteler Birliği, Erasmus Konulu Toplantısını Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Gerçekleştirdi

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi koordinesinde, bölgemizdeki 9 üniversitenin katılımıyla kurulan ve sonradan Nevşehir Üniversitesinin de katılımıyla 10 üniversiteden oluşan Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB), Erasmus konulu toplantısını 1 Temmuz 2021 tarihinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirdi.
 
Birliğe üye üniversitelerin rektörlerinin aldığı karar gereğince; her bir üniversitenin başarı ile yürüttüğü ve ön plana çıktığı alanlarla ilgili bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak amacıyla yürütülen toplantılar serisi, Erasmus alanındaki başarılarıyla ön plana çıkan Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki toplantıyla devam etti.
 
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Senato Salonunda gerçekleştirilen bilgi ve deneyim paylaşımı toplantısına; Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Meftuni Yekeler ile birlikte Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Genel Sekreter Kadir Ali Seçer,  Ersamus Koordinatörü Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Nazım Babacan, Öğretim Görevlisi Ekrem Eröz, Bilgi İşlem Daire Başkan V. / Dış İlişkiler Koordinatörü Ozan Ercan, Öğrenci İşleri Daire Başkan V. Rüştü Yılmaz, Yazı İşleri Şube Müdürü Ömer Dönmez ve Birlik üyesi üniversitelerin Erasmus Koordinatörleri ile temsilcileri katıldı. 
 
Programa ev sahipliği yapan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız yaptığı açılış konuşmasında; “1974 yılında kurulan bir üniversiteyiz ve 47. yılı bitirdik. Üniversitemiz, Türkiye’deki en büyük yerleşkeye sahip birkaç üniversiteden birisidir. Hemen hemen bütün fakültelere sahip olan; ilçelerinde de birçok yüksekokulu, meslek yüksekokulları barındıran bir üniversiteyiz. Bundan kısa bir süre önce Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin ev sahipliğinde 9 rektör bir araya gelmiştik: Erciyes, Abdullah Gül, Kayseri, Yozgat, Erzincan, Amasya ve Tokat. Sivas’ta da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak iki üniversite bir araya gelip “Anadolu Üniversiteler Birliği”ni kurmuştuk. En son birliğe Nevşehir Üniversitesi de katıldı. Bir iki tane daha üniversitenin katılım durumu var. Böylece 10-12 üniversitenin ortaklığıyla bir birlik oluşturmuş oluyoruz. Rektör hocalarımızla bir araya geldiğimizde, bu Birlikte neler yapılacağını konuşurken özellikle tecrübe paylaşımının önemli olduğunu söylemiştik.  Hangi üniversite hangi konuda daha iyiyse oraya diğer üniversitelerden elemanlarımızı, arkadaşlarımızı gönderelim.  Böylece o üniversitenin o başarıyı nasıl elde ettiğini görelim istemiştik. Biliyorsunuz ki bu toplantı Tokat’ta yapıldı. Daha sonra Kayseri’de iki gün süren toplantılar yapıldı. Yozgat’ta da bir toplantı yaptık. Şu anda da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde bu toplantıyı yapmaya devam ediyoruz.” dedi. 
 
Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmalar hakkında bilgi veren Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Erasmus noktasında oldukça iyi bir durumdayız. Diğer birçok alanda yine böyle. Ama Erasmus’ta Türkiye üniversiteleri içinde 2019 yılında 1. sıradaydık. Onun ardından 3. sırada olduk. Bu tecrübemizi diğer üniversitelerle de paylaşalım istedik. Bunun için sizleri buraya davet ettik. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanlığını da yürüten Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul yaptığı konuşmasında; “Birlikten kuvvet doğar ve bilgi paylaşıldıkça çoğalır, daha da zenginleşir. Ürettiğimiz bilgileri, edindiğimiz tecrübeleri paylaşmanın bir sorumluluk olduğu bilinciyle ve Devletimizin değişik üniversitelerimize sağlamış olduğu imkan ve ortamları ortak kullanmak suretiyle zamandan ve paradan tasarruf etmek maksadıyla kurduğumuz Anadolu Üniversiteler Birliğinin ne kadar isabetli bir girişim olduğunu, değişik üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz programlarla kısa sürede net olarak gördük. Bu çerçevede Tokat, Yozgat ve Kayseri illerimizdeki üniversitelerimizden sonra şimdi de Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde bir araya geldik. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi köklü ve güçlü bir üniversitedir. 47 yıllık geçmişinde çok güzel bir altyapı inşa edilen bu üniversitemiz birçok başarılara imza atmış, bilgi birikimi ve tecrübe konusunda önemli bir yol kat etmiştir. Erasmus konusunda da Ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Birliğimiz bünyesindeki 10 üniversitemizden gelen ekiplerimiz bu bilgi ve deneyim paylaşımı ortamında, iş birliği içerisinde güzel uygulamaları paylaşacak ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin Erasmus konusundaki tecrübelerinden faydalanacaktır. Prof. Dr. Alim Yıldız Hocamızın da belirttiği gibi, güzel uygulamaların birlikte geliştirilmesi, deneyimlerin diğer üniversitelere aktarılması noktasında yürütülen bu çalışmalar çok önemli ve değerlidir.” dedi.
 
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Erasmus Koordinatörü Prof. Dr. Ali Aksu ise “Erasmus, Mevlana, Farabi Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğünün hepsini Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanlığı altında birleştirmekle işe başladık. Belli bir süre Uluslararası İlişkiler Ofis Başkanlığı rektör yardımcımıza bağlıydı. Ama baktığımızda işlerin daha geç işlemesi söz konusu oldu. O açıdan Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız ile görüştük, durumu izah ettik ve işlemlerin çok hızlı bir şekilde tamamlanması için doğrudan çalıştık. Sizlerin de bildiği üzere hibe imzalaması dışındaki Ulusal Ajansın tanıdığı imza yetkisini Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız bize devretti. Gerçekten de bu noktada Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a çok teşekkür ediyorum.” diyerek işleyiş hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bildiler verdi.
 
Anadolu Üniversiteler Birliğinin, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde gerçekleştirilen Erasmus konulu bilgi ve deneyim paylaşım programı, katılımcıların; Cumhuriyet Teknokent, Solucan Gübresi Üretim Tesisi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Merkezi, Nanofotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi, Hasbahçe ve üniversite yerleşkesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi almaları ile tamamlandı.

Copyright © 2023 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 58100 Merkez/Sivas
Skip to content