Anadolu Üniversiteleri Birliğinde Bilgi ve Deneyim Paylaşımları Sürüyor

Anadolu Üniversiteleri Birliğinde Bilgi ve Deneyim Paylaşımları Sürüyor

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi koordinesinde kurulan ve Dönem Başkanlığı Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul tarafından yürütülen Anadolu Üniversiteler Birliği’nde paylaşım ve koordinasyon toplantıları sürüyor.
Bu kapsamda Tokat ve Yozgat’ın ardından 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Üniversitesi, 24 Haziran 2021 Perşembe günü ise Kayseri Üniversitesi ve Abdullah Gül Üniversitesi ev sahipliğinde Strateji Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.
Anadolu Üniversiteleri Birliği üyesi 9 üniversitenin katılımıyla Kayseri’de gerçekleştirilen programa Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul ile birlikte diğer üniversite rektörleri ve konuyla ilgili akademisyenler katıldı.
Kayseri Erciyes Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen ilk toplantının açılışında konuşma yapan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul; “Temel amacımız, komşu üniversiteler olarak bir platform oluşturarak birlikte büyümek ve gelişmek. Bilgi deneyim paylaşımı, birlikte hareket edip, birlikte alt yapılar kurmak ve bu alt yapılar sayesinde birlikte projeler üretebilmek” ifadelerine yer verdi.
Kayseri Erciyes Üniversitesi hakkında bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış ise; Üniversiteler Birliği Strateji Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek; “Anadolu Üniversiteler Birliği’nin çevre üniversitelerin gelişmesi için birlikte önemli bir olacağını düşünüyorum. Anadolu Üniversiteler Birliği’nin üçüncü toplantısı bugün Kayseri’de gerçekleştirilmekte. Özellikle Teknopark bağlamında Erciyes Üniversitemizin birçok alanda etkinliği ve tecrübesi var. Biz bu tecrübelerimizi Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerimiz ile paylaşmak istedik. Bugün burada birlikte hangi iş birliklerini yapabiliriz, teknoparklarımızı geliştirmek için neler yapabiliriz, onları ele alacağız. Bu bağlamda Erciyes Üniversitesi kaliteli ve köklü bir üniversite. Toplantıya katılan başta rektörlerimiz olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da yaptığı konuşmasında Anadolu Üniversiteler Birliği’nin oluşumunun önemine vurgu yaparak “Anadolu Üniversiteler Birliği olarak inşallah kaynaklarımızı, bilgi ve birikimlerimizi birlikte paylaşacağız” şeklinde konuştu.
Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz ise Anadolu Üniversiteler Birliği’nin “Birlikten Kuvvet Doğar” anlayışı ile yola çıktığını belirterek, çok kısa sürede önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.
Açılış konuşmalarının ardından toplantı, ERÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) uygulamaları tanıtımı ile devam etti. BAP sunumunun ardından akademisyenler, ERÜ İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve Genom ve Kök Hücre Merkezi’ni ziyaret ederek, merkez müdürlerinden merkezlerde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.
2 gün süren toplantıda akademisyenler, araştırma merkezleri ziyaretlerinin ardından ERÜ’de son olarak Erciyes TEKNOPARK’ı ziyaret ettiler.
Kayseri Üniversitesinde gerçekleştirilen programda ise; Üniversitenin tanıtımı, Gıda Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin tanıtımı, Gıda Üretim ve Sunum Merkezi’nde inceleme, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (KAYUZEM) ziyaret ve bilgi paylaşımı yapıldı. Program, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulunda El Sanatları, Tekstil ve Grafik Tasarım Bölümlerinin Tanıtımı, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Tanıtımı ve Türk Telekom Laboratuvarı ziyareti ile tamamlandı.
Son olarak Abdullah Gül Üniversitesi’nde düzenlenen program ise Rektör Prof. Dr. Cengiz Yılmaz ve Rektör Yardımcılarının konuşması ve Üniversite tanıtımı ile başladı. Yabancı Diller Programı tanıtımı ile devam eden program Model Fabrika ziyareti ile tamamlandı.
Anadolu Üniversiteler Birliğinde; Abdullah Gül Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi yer alıyor.


Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content