Cumhuriyetimizin 97. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Cumhuriyetimizin 97. Yıl Dönümü Kutlu Olsun

Sultan Alparslan “Size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin olacaktır.” diyerek bu coğrafyada ilelebet varlığımızı sürdüreceğimizi Selçuklularla ilan etmiş, daha sonra bu necip millet Osmanlı Devletiyle varlığını sürdürmüştür.

Bundan yaklaşık bir asır önce vatan topraklarında varoluş için verilen mücadelenin ardından canlarını feda eden ecdadımız imkansızlar içinde yokluğa ve yoksulluğa mahkûm edilip tarih sahnesinden silinmek istenmiş, ancak bu aziz millet vatan topraklarını savunmuş, asla esaret altına girmeyeceğini millî mücadele ile yedi düvele bir kez daha ilan ederek 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetimizi kurup tarih sayfasındaki yerini almış, bizlere bu kutsal emaneti devretmişlerdir.

Bugün bilhassa dış mihrakların ve onların uzantılarının, farklı yollarla aynı senaryoları, Ege’de, Akdeniz’de yeniden canlandırmaya çalıştıklarını görmekteyiz. Millî ve yerli imkânlarla, Karadeniz ve Akdeniz’de enerji sahalarında yaşanılan gelişmeleri hazmedemediklerine şahit olmaktayız.
Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sultan Şehir Sivas’ta yaşayan fertler olarak ecdadımızın bizlere bıraktığı bu kutsal vatana kanımızın son damlasına kadar sahip çıkacağımızdan hiç kimsenin şüphesi yoktur.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları, millî mücadele kahramanlarımızı, gazilerimizi ve cennet vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi; sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yıl dönümü kutlu olsun.

 

Prof. Dr. Mehmet KUL
      Rektör


Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content