Prof. Dr. Lokman Kuzu ile Söyleşi

Prof. Dr. Lokman Kuzu ile Söyleşi

Üniversitemiz tarafından başlatılan Online Konferans serisinin bu haftaki konuğu Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lokman KUZU oldu. Üniversitemiz Kariyer Merkezi ve Öğrenci Toplulukları koordinasyonuyla gerçekleştirilen organizasyonda Prof. Dr. Lokman KUZU, “Uydu Teknolojileri” hakkında online konferans yoluyla akademik ve idari personelimizle bir araya geldi.
Uydu Teknolojileri alanında geniş bilgi veren Prof. Dr. Lokman KUZU, uydu sistemleri, çeşitleri ve çalışma biçimlerine değindi. Uzay Çağı Tarihçesi hakkında açıklamalarda bulundu. Ülke olarak sahip  olduğumuz uydularımıza ilişkin güncel bilgiler verdi. Yaklaşık 6 yıl TÜBİTAK Uzay Enstitüsü Müdürlüğü görevini de yürüten Prof. Dr. Lokman Kuzu, ülkemizin Uydu Teknolojilerinde geldiği aşamayı değerlendirdi. Ülkemizin bu alanda çok büyük hedeflerinin olduğunu belirterek 2023 Yol Haritasına doğru ilerlediğimizi belirtti. Uyduların bugün kullanım alanı olarak doğal afetler, haber, tarım, bilim, güvenlik, harita, hava durumu, medya ve televizyon gibi pek çok alanda kullanıldığını dile getirdi. Özellikle son yıllarda artan doğal afetlerde yaygın olarak kullanıldığını ifade etti. Uydu sistemleri üzerinde altyapı faaliyetlerimizin tanıtımına geniş yer verdi. Dünyada ve Türkiye’de uzay çalışmaları, bu alanda yapılan etkinliklerde gelinen nihai çalışmaları aktardı. Özellikle ülkemizdeki Uzay araştırmaları konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Öğretim üyeleri, araştırma görevlileri, öğrenci ve idari personelle birlikte gerçekleşen konferansta Prof. Dr. Lokman KUZU, kendisine sorulan soruları cevapladı. Program bitiminde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet KUL, Prof. Dr. Lokman KUZU’ya katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Copyright © 2023 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 58100 Merkez/Sivas
Skip to content