Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul ve Beraberindeki Heyet Gökrail Firmasını Ziyaret Etti

Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul ve Beraberindeki Heyet  Gökrail Firmasını Ziyaret Etti

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ve beraberindeki heyet, Gök Yapı San. Tic. A.Ş. bünyesinde Sivas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Gökrail Demiryolu Araç ve Ekipmanları Fabrikasını ziyaret ederek, yürütülen çalışmalar hakkında Fabrika Üretim Müdürü Salih Yiğit'ten bilgiler aldı.
SBTÜ’nün, üniversite-sanayi iş birliği çalışmaları kapsamında 29 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen ziyarete Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul ile birlikte; Dr.  Öğr. Üyesi Ali Suat Yıldız, Dr. Öğr. Üyesi Emre Yurtkuran ve Sivas Organize Sanayi Bölge Müdürü Emre Torun katıldı.
Gökrail Demiryolu Araç ve Ekipmanları Fabrikasında yerli tampon ve cer paketi ürünleri üretim süreçlerini inceleyen heyete Fabrika Üretim Müdürü Salih Yiğit bilgi verdi. Fabrikaya hammadde olarak gelen sarf ürünlerin, kalite kontrol ve depo girişi ile başlayıp imalata sevk edilmesinden sonra istasyonlara dağıtılıp montaj, kaynak, kalite kontrol, barkodlama, kumlama, boyama, fren-aksesuar montajı ve bojiye indirme işlemlerine kadarki süreç yerinde incelendi.
 Üretim Müdürü Salih Yiğit; “QR Kod Sistemimizle vagon üretiminin her süreci takip edilip izlenebilmektedir. Ayrıca üretimini yaptığımız her vagon tipi TSI sertifikalıdır. Uluslararası TSI sertifikası ile hem Türkiye’de hem de Avrupa’da satış yapıyoruz. 350 personel ile yaptığımız üretimlerde 80 projeye imza attık” ifadelerine yer verdi.
Daha sonra Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesiyle birlikte yürütülebilecek ortak çalışmalar konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.
SBTÜ’nün, sektörün istediği nitelikli ve kabiliyetli mezunları yetiştirmek için üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem ve öncelik verdiğini, Üniversitenin eğitim modelinin, sahadan gelen görüş, öneri ve talepler de dikkate alınarak hazırlandığını belirten Rektör Kul; “Üniversitemizin bilimsel potansiyelini üretim sektörünün hizmetine sunmaya, sanayicimizin Ar-Ge, analiz ve kontrol süreçlerine bilimsel katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bununla birlikte gerek hocalarımızın gerekse öğrencilerimizin de sektörün üretim süreçlerini, kullandığı teknolojiyi ve sahadaki güncel gelişmeleri yakından takip etmelerini, eğitimlerinde bu birikimden faydalanmalarını arzu ediyoruz. İlimizde faaliyet gösteren Gökrail Demiryolu Araç ve Ekipmanları Fabrikası da oldukça başarılı üretimler yapan değerli bir firmamız. Halen yüksek lisans ve doktora programlarımıza devam etmekte olan öğrencilerimizden bu alanla ilgili olanları, pratik ve güncel uygulamaları yakından takip etmeleri bakımından hocalarımızın koordinesinde bu fabrikamızla ilişkilendireceğiz. Zira sahadan, sektörden, süreçlerden haberdar olan mezunlar daha kolay iş bulabilir ve yaptıkları işlerde daha istikrarlı ve başarılı olurlar” dedi.


Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content