Rektörümüzün de Aralarında Bulunduğu 189 Üniversite Rektöründen "Filistin İçin Adalet Ve İnsan Hakları Çağrısı”

Rektörümüzün de Aralarında Bulunduğu 189 Üniversite Rektöründen

189 ÜNİVERSİTE REKTÖRÜ İSRAİL SALDIRILARINI KINAYAN BİLDİRİ YAYINLADI

 

Türkiye'deki 189 üniversite rektörünün imzasının bulunduğu “Üniversite Rektörlerinden Filistin İçin Adalet ve İnsan Hakları Çağrısı” başlıklı bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesinde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna ilan edildi.

İsrail’in Gazze Şeridinde başlattığı ve aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine yol açan saldırıları kınamak için Türkiye’de 189 üniversite rektörünün imzası bulunan ve 9 dilde yayınlanan bildiri kamuoyuna duyuruldu.   

OSTİM Teknik Üniversitesinde gerçekleşen basın toplantısına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Erbay, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu katıldı.  Bildiride imzası olan diğer rektörler de toplantıya çevrim içi katılım sağladı.

Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca, Rusça, İspanyolca, İbranice, Urduca, Bengalce olmak üzere 9 dilde hazırlanan bildirinin Türkçesini İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, İngilizcesini Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Arapçasını Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız okudu. 

Rektörler bildiride Filistinlilerin en doğal insan hakkı olan onurlu yaşama ve mülkiyet haklarının korunması hususunda verdiği mücadeleye saygı ile destek verdiklerini belirterek daima Filistinlilerin yanlarında olacaklarını beyan ettiler. Ayrıca, akan kanın durması ve Filistinlilere yapılan saldırıların sonlandırılması için arabuluculuk dâhil her türlü insani görevi üstlenmeye hazır olduklarını uluslararası kamuoyunun bilgisine sunan Rektörler, İsrail'in, Gazze şeridinde yerleşik sivil ve savunmasız Filistinlilere yönelik uygulamalarına, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve saldırılarına bir yenisini daha eklediğini, bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dâhil, çok sayıda masum sivili öldürdüğünü, yaraladığını ve evsiz bıraktığını vurgulandı. 

Basın toplantısı, İsrail saldırılarında 59 çocuk, 35’i kadın 200 kişinin hayatını kaybetmesinden dolayı bir dakikalık saygı duruşunda durularak ardından vefat edenlerin ruhuna Fatiha okunarak son buldu.

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content