SBTÜ Öğrencileri 5 Günlük Oryantasyon Programı Sonrasında Eğitime Başladı

<b>SBTÜ Öğrencileri 5 Günlük Oryantasyon Programı Sonrasında Eğitime Başladı</b>

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ), 26 Eylül 2022 Pazartesi günü başlattığı ve 3 günü Sivas’ta 2 günü ise Ankara, Adana ve Konya illerinde gerçekleştirilen 5 günlük oryantasyon programının ardından 03 Ekim 2022 Pazartesi günü eğitime başladı.
Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 2022 Yılı Yeni Kayıt Öğrenci Oryantasyon Programı kapsamında önemli etkinliklere imza atarken; Tanışma Kokteyli ile başlayan programın ilk günü, bilgilendirme sunumları ve şehir gezisiyle devam etti.
Oryantasyon Programının ikinci gününde ise öğrenciler Sultan Şehir Sivas’ı daha yakından tanıma fırsatı buldu. Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen Şehir Tanıtım Gezisinde İl Halk Kütüphanesi, Atatürk ve Kongre Müzesi, Sivas Şehir Müzesi, Kale Cami, Buruciye Medresesi, Şifahiye Medresesi, Çifte Minare, Millet Bahçesi, Arkeoloji Müzesi, Sivas Sanayi Mektebi Müzesi ziyaret edildi. Gezinin ardından da öğrenciler gün sonunda Paşabahçe Mesire Alanı'ndaki Piknik ve Canlı Müzik Programı'na katıldı. Günü halay çekerek tamamlayan öğrenciler, gerçekleştirilen etkinlikte doyasıya eğlendi.
Oryantasyon Programının üçüncü gününde öğrenciler sosyal, sportif alanlar ve potansiyel iş sahalarıyla tanışma fırsatı buldu.
Bu kapsamda 28 Eylül 2022 Çarşamba günü öğrenciler ilk olarak Sivas Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan AET Elektroteknik Fabrikasına düzenlenen inceleme gezisine katıldı. Fabrika gezisinin ardından OSB İŞGEM’de bulunan SBTÜ İleri Alaşımlar Üretim Merkezi ve SBTÜ Hızlı Katılaştırma Laboratuvarını da ziyaret eden öğrenciler, burada üretilen ürünleri yakından inceledi.
Günün ikinci yarısında ise Gençlik ve Spor Müdürlüğü Tesisleri’ni gezen öğrenciler, bu kapsamda Sivasspor Stadyumu, Ahmet Ayık Sporcu Eğitim Merkezi, 4 Eylül Taha Akgül Spor Salonu, Mecnun Otyakmaz Spor Salonu, Amatör Spor Evi’ni gezdi.
Son olarak Hamidiye Kültür Bahçesine düzenlenen gezi programında Savaş Atları Müzesi ziyaret edilerek Şehir Tanıtım Gezisi tamamlandı. Gezi programının ardından öğrenciler Ankara, Adana ve Konya’da teknik geziler gerçekleştirmek üzere yola çıktı.
İl dışında sektöre yönelik teknik geziler de gerçekleştiren SBTÜ, 29 Eylül 2022 Perşembe günü öğrencilerini Savunma Sanayi ve Tarım Bilimleri alanında faaliyet gösteren önemli kuruluşlarla buluşturdu.
SBTÜ Öğrenci Toplulukları koordinesiyle düzenlenen ve 2 gün süren teknik gezilerde Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği bölümleri öğrencileri Ankara'da HAVELSAN, TUSAŞ, ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE’yi ziyaret ederek yürütülen çalışmaları yerinde incelediler.
SBTÜ Bitki Koruma Bölümü öğrencileri de Adana'da; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Manier Tohumculuk Firması, Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Konya'da; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, B. Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Konya Torku Tesisleri ve Selçuk Üniversitesi Prof. Dr. İhsan Özkaynak Araştırma ve Uygulama Merkezini ziyaret etti.
5 gün süren oryantasyon programının ardından 3 Ekim 2022 Pazartesi günü ders başı yapan SBTÜ lisans öğrencileri eğitime başladı.
Sınıfları ziyaret ederek öğrencilere başarılar dileyen ve öğle yemeğini öğrencilerle birlikte yiyen SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; “Yeni kaydolan öğrencilerimizin Üniversitemize, eğitim programlarına, hocalarına, arkadaşlarına ve şehrimize daha kısa sürede uyumunu sağlamak üzere düzenlediğimiz oryantasyon programı kapsamında; öğrencilerimizin seçmiş oldukları mühendislik dallarıyla ilgili sektörü yakından tanımaları, örnek uygulamaları yerinde görmeleri ve daha yolun başındayken mezuniyet sonrası istihdam alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmaları bakımından Ülkemizin en önemli savunma sanayi ve tarım bilimleri kuruluşlarına teknik geziler yapmalarını sağladık. Öğrencilerimizin ufkunu açmak ve motivasyonlarını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu teknik geziler tüm öğrencilerimiz üzerinde önemli bir pozitif etki oluşturdu. Bu sıra dışı uygulamalarımızı istisnasız tüm öğrencilerimiz büyük bir memnuniyetle karşıladı. 3 Ekim 2022 tarihi itibariyle öğrencilerimiz eğitime başladı. Bildiğiniz gibi mühendislik bölümlerimizde eğitim dilimiz %100 İngilizce. Bu bağlamda öğrencilerimiz, kendileri için en iyi şekilde dizayn edilmiş, ortalama 15-20 kişilik modern sınıflarda İngilizce hazırlık eğitimi alıyor. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrenci odaklı, yeni nesil bir üniversitedir. Bundan sonraki süreçte de Üniversitemiz bu duruşunu değiştirmeden öğrencilerimiz için en iyi eğitim programlarını uygulamaya devam edecektir. Savunma Sanayi ve Tarım Bilimleri alanında faaliyet gösteren kuruluşlarla bağımızı daha da güçlendirecek, öğrencilerimizi geleceğin mühendisleri olarak yetiştireceğiz. Tüm öğrencilerimize eğitim hayatlarında başarılar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content