Sıra Dışı Üniversitenin Öğrencilerine Sıra Dışı Oryantasyon Programı

<b>Sıra Dışı Üniversitenin Öğrencilerine Sıra Dışı Oryantasyon Programı</b>

Bu yıl ilk defa lisans düzeyinde öğrenci alan ve tüm kontenjanları yüksek puanlı başarılı öğrencilerle tamamen dolan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ), öğrencilerinin üniversiteye, şehre ve seçtikleri mesleğe uyumunu kolaylaştırmak amacıyla sıra dışı bir oryantasyon programı uygulayacak. Üniversite’de ve Şehir’de gerçekleştirilecek birçok aktivitenin yanı sıra Ankara-Adana ve Konya illerinde sektöre yönelik teknik gezileri de kapsayan oryantasyon programı, SBTÜ öğrenci topluluklarının iş birliği ve koordinasyonuyla yürütülüyor. Program, 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında 5 gün sürecek.

5 gün devam edecek oryantasyon programının ilk 3 günü Sivas’ta, kalan 2 günü ise Ankara, Adana ve Konya İllerinde gerçekleştirilecek.

Oryantasyon Programı, 26 Eylül 2022 Pazartesi günü Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi fuaye alanında tanışma ve kaynaşma kokteyliyle başlayacak. Konferans Salonunda devam edecek programda öncelikle SBTÜ’nün akademik ve idari birimlerini tanıtan sunumlar yapılacak ve öğrencilerin merak ettikleri konulara ilişkin tüm soruları yetkililer tarafından cevaplandırılacak. Daha sonra ise; SBTÜ ile Sivas Belediye Başkanlığı arasında imzalanan Başarı Bursu Protokolü çerçevesinde, üniversite giriş sınavlarındaki başarı sıralamasına göre, eğitim süresi boyunca her yıl 8 ay nakit burs almaya hak kazanan öğrencilere Sivas Belediyesi tarafından hediye olarak alınan bilgisayarlar takdim edilecek.

Sivas’ta 3 gün devam edecek program kapsamında, Üniversitedeki eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin bilgilendirme ve uyum çalışmalarının yanı sıra; İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki İl Halk Kütüphanesi, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesindeki spor tesisleri ile şehrin tarihi ve turistik yerlerine geziler ve sosyal etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca, öğrencilerin seçtikleri mesleklerine ilişkin uygulamaları sektör içerisinde görmelerini sağlamak amacıyla, Organize Sanayi Bölgesinde yer alan AET Elektroteknik Fabrikası, SBTÜ Hızlı Katılaştırma Laboratuvarı ve SBTÜ İleri Alaşımlar Üretim Merkezinde, Eklemeli İmalat, Vakum İndüksiyon Ergitme ve Döküm, Gaz Atomizasyon Yöntemi ile Metal Tozu Üretimi Tesisleri yerinde incelenecek.

Oryantasyon Programının takip eden 2 günü ise sektöre yönelik uygulamaları yerinde görmek üzere Ankara, Adana ve Konya illerinde teknik gezilerle devam edecek. Bu kapsamda; Uçak Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ankara’da HAVELSAN, TUSAŞ, ASELSAN ve TÜBİTAK SAGE tesislerini ziyaret ederek savunma sanayi alanında buralarda yürütülen çalışmaları ve üretim süreçlerini yerinde inceleyecekler. Bitki Koruma Bölümü öğrencileri ise, Adana’da; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Manier Tohumculuk Firmasını, Konya’da; Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, B.Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Selçuk Üniversitesini ziyaret ederek incelemelerde bulunacaklar.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; “Dört yıl önce başlayan kuruluş sürecimizden günümüze kadar her aşamada, rutin uygulamaların ve sıradanlığın dışında olmaya, sektörün içinde yer almaya, öğrenci merkezli bir üniversite tesis etmeye yönelik bir yol haritası takip ediyoruz. İlk defa bu yıl lisans programlarıyla tercih kılavuzunda yer alan Üniversitemize yoğun bir ilgi ve talep oluştu. Üniversitemizin tüm bölümlerinin tüm kontenjanları yüksek puanlı ve başarılı öğrencilerle yüzde yüz doldu. Üniversitemize yerleşen tüm öğrencilerimizi sektöre ve iş hayatına en iyi şekilde hazırlama kararlılığındayız. Bunun ilk adımı olarak, öğrencilerimizi sıra dışı bir oryantasyon programıyla Üniversitemize, şehrimize ve öğrencilik hayatına adapte etmeyi planladık. Aslında, öğrencilerimiz bu oryantasyon programına katılmadan, bizzat benim ve ilgili akademik ve idari personelimiz de bulunduğu WhatsApp gruplarında hemen her konuda bilgilendirildi, soruları tarafımızdan anında cevaplandırıldı. Buradan da anlaşılacağı üzere şahsi telefon numaram tüm öğrencilerimizde mevcut. Yani öğrenci merkezli bir üniversite olarak SBTÜ’nün tüm öğrencileri SBTÜ Rektörüne ve ilgili tüm personelimize her an ulaşabilir durumda. SBTÜ öğrenci topluluklarının iş birliği ve koordinasyonuyla hazırladığımız ve 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında 5 gün sürecek olan öğrenci oryantasyon programımız, tüm öğrencilerimizin Üniversitemize, Şehrimize ve seçmiş oldukları mesleklerine uyumunu kolaylaştıracak bir içeriğe sahip. Oryantasyon programımızın, Üniversitemize yeni kayıt olan öğrencilerimize faydalı olmasını diliyor, programın hazırlanması ve uygulanmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content