Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Bünyesinde Hazırlanan Bilimsel Araştırma Projesine TÜBİTAK Desteği

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Bünyesinde Hazırlanan Bilimsel Araştırma Projesine TÜBİTAK Desteği

SBTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden’in yürütücülüğünde başvurusu yapılan “Termoelektrik Malzeme Olarak Karbon Nanotüp/Kopolimer Kompozitlerinin Geliştirilmesi” adlı projenin TÜBİTAK tarafından bilimsel olarak desteklenmesine karar verildi.
2021 yılı 1. döneminde "1001 - Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında sunulan projelerin bilimsel değerlendirme sonuçları TÜBİTAK tarafından 4 Eylül 2021 tarihinde açıklandı. Bu kapsamda, SBTÜ Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden yürütücülüğünde başvurusu yapılan “Termoelektrik Malzeme Olarak Karbon Nanotüp/Kopolimer Kompozitlerinin Geliştirilmesi” adlı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.
Proje hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden: “Günümüzde, halen daha enerji ihtiyacımızın %80 civarını fosil yakıtlardan sağlamaktayız. Hâlbuki fosil yakıt kullanımının çevreye ciddi zararlarının olduğu ve fosil yakıtların, yenilenebilir olmadığından er ya da geç tükeneceği bilinmektedir. Ayrıca, fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkan enerjinin yaklaşık %66 civarı da atık ısı olarak atılmaktadır. Termoelektrik malzemeler, sıcaklık farklarının direkt olarak elektriksel voltaja dönüştürülebilmesi ile bu atık ısılardan enerji üretebilme potansiyeline sahiptir. SBTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Salih Özbay Hocamızın da proje ekibinde araştırmacı olarak yer aldığı TÜBİTAK 1001 projemiz kapsamında termoelektrik malzeme olarak KNT/kopolimer kompozitleri geliştireceğiz. Geliştireceğimiz KNT/kopolimer kompozitlerimiz oda sıcaklığında yüksek verimli, esnek, insan ve çevre dostu termoelektrik malzemeler olacağından, gündelik hayatta kullanabileceğimiz, başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan yalnızca insan vücudu ve dış ortam arasındaki sıcaklık farkından kendi enerjisini üretebilen, şarj ihtiyacı olmadan sorunsuzca çalışabilecek akıllı kol saatleri veya adım sayan, nabız ölçen ve uyku takibi yapan akıllı bileklikler vb. cihazların geliştirilmesinde öncü olabileceğini düşünmekteyiz.” dedi. 
SBTÜ’nün özellikle savunma teknolojileri ve tarım bilimleri başta olmak üzere mühendislik alanlarında ileri teknoloji geliştirme ve bilgiyi ürüne dönüştürme misyonuyla hareket ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul “SBTÜ, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, yeni nesil, girişimci ve genç bir üniversitedir. TÜBİTAK tarafından bilimsel olarak desteklenmesine karar verilen bu projemiz de ileri teknoloji geliştirme ve bilgiyi ürüne dönüştürme misyonumuzla paralel bir çalışmadır. Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Fuat Erden ve proje araştırmacısı Dr. Öğretim Üyesi Salih Özbay hocalarımızı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

Copyright © 2023 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 58100 Merkez/Sivas
Skip to content