Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Doğanşar’da Lise Öğrencileriyle Buluştu

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Doğanşar’da Lise Öğrencileriyle Buluştu

Sivas Valiliği himayesinde, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) ile Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Sosyal, Bilimsel ve Teknolojik İş Birliği Protokolü” kapsamında yürütülen Liselere Akademik Danışmanlık Desteği Programı, ilçelere de yaygınlaştırılıyor. SBTÜ, ilçelerde yürütülecek akademik danışmanlık desteği programını Doğanşar’da lise öğrencileriyle bir araya gelerek başlattı.
Liselere Akademik Danışmanlık Desteği Programı kapsamında Sivas il merkezinde bulunan resmi ve özel tüm liselere SBTÜ tarafından akademik danışman görevlendirilmişti. Söz konusu program 16 ilçeye de yaygınlaştırılarak her ilçeye bir öğretim üyesi ve bir araştırma görevlisinden oluşan akademik danışmanlar görevlendirildi. İlçelerdeki akademik danışmanlık desteği programı 18 Ekim 2021 tarihinde Doğanşar ilçesinde başlatıldı.
Doğanşar ilçesindeki programa, akademik danışmanlar Dr.Öğr.Üyesi Salih Özbay, Arş.Gör. Muhammet Raşit Öner, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı İsmail Kaya ile Basın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Şube Müdürü Çetin Özdemir katıldı.  Program, Doğanşar İlçe Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Takçı’yı ziyaretle başladı. Daha sonra Doğanşar Çok Programlı Anadolu Lisesine geçen SBTÜ heyeti, Okul Müdürü Hasan Hüseyin Karataş ve öğretmenlerle birlikte okul konferans salonunda lise öğrencileriyle bir araya geldi.
Okul Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda “Liselere Akademik Danışmanlık Desteği Programı” hakkında idareci, öğretmen ve öğrencilere bilgi verilerek Doğanşar İlçesine akademik danışman olarak görevlendirilen akademisyenler tanıtıldı. Yapılan sunumların ardından, Doğanşar’da yürütülebilecek faaliyetler istişare edildi ve gerek danışmanlık programı gerekse Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesiyle ilgili olarak öğrenci ve öğretmenlerin soruları cevaplandırıldı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan SBTÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Kul, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden, yeni nesil, girişimci ve genç bir üniversite olan SBTÜ’nün bilimsel ve akademik potansiyelini Sivas’taki liselerle paylaşmak istediklerini söyledi. Rektör Kul “İl Merkezindeki liselerde başlattığımız Akademik Danışmanlık Desteği Programını 16 ilçemizin tamamına yaygınlaştırarak ilçelerimizdeki öğrenci ve öğretmenlerimize de ulaşacağız. Bu çerçevede görevlendirilen akademik danışmanlarımız ve diğer yetkililerimiz bir aydan kısa bir süre içerisinde tüm ilçelerimize giderek eğitim yöneticileri, öğretmenler ve lise öğrencilerimizle buluşacaklar. Bu ziyaretlerde, ulusal ve uluslararası düzeydeki araştırma projeleri yarışmalarına danışmanlık desteği sağlanması, yüz yüze ve çevrim içi platformlarda ders anlatımları, laboratuvar ve deney uygulamaları, seminerler, konferanslar, söyleşiler, meslek tanıtımları, tercih rehberliği gibi ortak yürütülebilecek faaliyetleri istişare edecekler. İlçelerimizin ihtiyaçları ve Üniversitemizin potansiyeli dahilinde okullardan gelecek danışmanlık desteği talepleri değerlendirilerek eylem planları oluşturulacak ve uygulamaya geçirilecek” dedi. 

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content