Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ile İşbirliği Anlaşması

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi ile İşbirliği Anlaşması

            Üniversitemiz ile Türkiye’nin en önemli Havacılık ve Uzay kuruluşu olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ-TAİ) arasında iyi niyet mektubu ve işbirliği protokolü imzalandı.
Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren kuruluşları ziyaret ederek AR-Ge çalışmalarını yerinde incelemek ve ortak projeler üretmek amacıyla Ankara’da bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul ve beraberindeki akademisyenlerimiz Türk Havacılık ve Uzay Sanayii firmasını ziyaret etti. Üniversitemiz heyetine yakın ilgi gösteren başta Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ve Genel Müdür Yardımcıları, kurum bünyesinde sürdürülen milli projeler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler.
            Havacılık ve uzay sektöründe ulusal güvenlik ihtiyacını karşılayan çözümler üretmek ve sanayinin gelişmesine öncülük etmek için AR-GE çalışmalarının önemli olduğuna dikkat çeken Genel Müdür Temel Kotil, bu aşamada Üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi. Araştırmalarda ve proje geliştirilmesi noktasında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine büyük görevler düştüğünü belirten Genel Müdürü Temel Kotil; “Üniversitelerde geliştirilen projeler ve yapılan araştırmalar Savunma Sanayiinin geleceğine yön verebilir. Bu kapsamda Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile yapılacak olan işbirliğini önemsiyorum” ifadelerine yer verdi.
             Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile yapılan işbirliğinin dikkat çeken Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ise; “Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak Savunma Sanayii firmalarının geliştirdiği projeler ve AR-GE çalışmalarına her düzeyde dahil olmak istiyoruz. Üniversitemizde eğitim alan Savunma Teknolojileri alanı Yüksek Lisans ve Doktora öğrencilerimizin Türk Havacılık Uzay Sanayii’nde görev alması ve üretilen projelerde sorumluluk üstlenmesi Üniversitemiz ve Ülkemiz açısından çok önemli. Bizim temel hedefimiz Savunma Sanayii alanında ihtisaslaşmak ve sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendis ve ara eleman yetiştirmek. Yani sektöre yön verecek mühendis ve eleman yetiştirerek açığı kapatmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nde çalışan uzman ve akademisyenlerin üniversitemizde öğrencilerle bir araya gelmesi, ders vermesi öğrencilerimiz için büyük bir fırsattır. Sayın Genel Müdür ile imzaladığımız İyi Niyet anlaşması ve İşbirliği Protokolü sayesinde Gerek lisansüstü öğrencilerimiz gerekse akademisyenlerimiz TUSAŞ-TAİ nin altyapı ve tecrübelerinden istifade edebilecek. Biz de genç bir Devlet Üniversitesi olan Üniversitemizi böyle savunma sanayiinde lider kuruluşlarımızın Ar-Ge merkezi olarak değerlendirebileceği şekilde konumlandırmaya çalışıyoruz. ” şeklinde konuştu.


Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content