Türkiye Gazeteciler Federasyonundan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Ziyaret

<b>Türkiye Gazeteciler Federasyonundan Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesine Ziyaret</b>

Sivas programları kapsamında ilimize gelen Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve beraberindekiler, Sivas Gazeteciler Cemiyeti üyeleriyle birlikte, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul'u ziyaret etti.

Ziyarette Genel Başkan Karaca ve beraberindeki heyete yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; “Üniversitemiz bölünme olmaksızın sıfırdan kurulan bir devlet üniversitesidir. Üniversitemiz kurulduğu günden beri savunma sanayi ve tarım bilimleri alanında ihtisaslaşmaktadır. Bu doğrultuda da birçok projemiz var. Orgaomineral Gübre Üretim Fabrikası Projesi, İleri Alaşımlar Üretim Merkezi Projesi ve Seramik Eklemeli İmalat Merkezi Projesi üretime yönelik, şehre değer katmaya yönelik geliştirdiğimiz vizyon projelerimizin başında yer alıyor” ifadelerine yer verdi.

 

20 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin girişimi ile kurulacak olan Orgaomineral Gübre Üretim Fabrikasına ilişkin bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul; “Ülkemiz gübre konusunda yüzde 100 dışa bağımlı. Gübre çiftçiler için zaruri bir ihtiyaç halini aldı. Yurt dışından ithal edilen ürünlerde toprakta zarar verme boyutu da ortaya çıkıyor. Orgaomineral Gübre Üretim projemizde üretilen gübre doğal yollardan elde edilecek. Yani toprağa da zarar vermeyecek. Önümüzdeki günlerde temeli atılacak olan Orgaomineral Gübre Üretim Fabrikası 20 Milyon Euro bütçeyle kurulacak ve bin 200 kişiye istihdam imkânı sunulacak. Yılda 90.000 ton üretim yapılabilecek. Yani temelde Sivas kazanmış olacak. Yatırımcı firmamızın Sivas’ı tercih etmesi için Demirağ OSB’nin imkanlarını, Sivas’ın ulaşım ve ürün dağıtım noktasında merkezde olduğunu, Ar-Ge noktasında vereceğimiz desteği anlattık. Firma da gayet olumlu buldu ve Demirağ OSB’de yerini aldı” şeklinde konuştu.

 

SEKTÖRÜN İHTİYAÇ DUYDUĞU METAL TOZLAR BU MERKEZDE ÜRETİLİYOR

SBTÜ İleri Alaşımlar Üretim Merkezi'nde yürütülen çalışmalara değinen Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul; “Merkezimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ‘Cazibe Merkezleri Destekleme Programı’ kapsamında sağlanan 6 milyon 250 bin liralık fonla kuruldu. Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan merkezimizde, başta savunma sanayisi olmak üzere, havacılık endüstrisi ve medikal sektörün ihtiyaç duyduğu titanyum, demir, bor, nikel ve kobalt esaslı alaşımların katı formlarda ve metal toz halinde üretimi başarıyla gerçekleştirildi. Saha ziyaretleri ve savunma şirketleriyle yaptığımız görüşmelerde eklemeli imalatın en önemli problemlerinden birinin toz metal olduğunu gördük. Biz de bu problemi çözmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Cazibe Merkezleri Destekleme Programı'na başvurduk ve projemize 2020'de 6 milyon 250 bin liralık bir fon sağlanmasının ardından çalışmalara başladık." dedi.

METAL TOZLARA CİDDİ TALEP VAR

İleri Alaşımlar Üretim Merkezinde gerçekleştirilen üretimlerinden çok kaliteli sonuçlar aldıklarını belirten SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul; "Elde edilen ürünler özel sektörle paylaşıldığında çok heyecanlandılar. Hatta İstanbul'dan bir iş adamı geldi ve 2 tonluk siparişi hemen vermek istediğini belirtti. Bununla alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca sadece savunma sanayisinde değil medikal sanayisinde de eklemeli imalat kullanılıyor. Yani medikal sektörün ihtiyaç duyduğu ham maddeler de burada üretilmiş olacak. Ayrıca bu şirketler vasıtasıyla ihracat da gerçekleştirilmiş olacak. Mesela bu üretilen metal tozların 1 kilogramı yaklaşık 450 Avro. Tesisteki cihazlar 25 kilogram kapasitelidir. Dolayısıyla her seferde yüksek katma değer sağlayacak bir üretim kapasitesine sahibiz" ifadelerine yer verdi.

SBTÜ TÜRKİYE’DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Seramik Eklemeli İmalat Merkezi projesiyle Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Kul; “Ülkemizde henüz 3D Seramik yazıcı yoktur. Söz konusu bu yazıcı otomotiv, haberleşme, taşımacılık, enerji ve savunma başta olmak üzere birçok alanda sıkça kullanılıyor. Seramiklerin yüksek mekanik özellikleri, kimyasal kararlılık, biyo uyumluluk, yüksek sıcaklık dayanımı, aşınma ve korozyona dirençli olmaları gibi üstün özellikleri vardır. Seramik Eklemeli İmalat Merkezi projemizle eklemeli imalat ileri seramik sektörü için eğitim-öğretim ve araştırma altyapısı kurulması, medikal sektörlerdeki birçok uygulama için geleneksel üretim yöntemi ile üretilemeyen veya üretimi zor olan ileri seramik malzemelerin üretiminin araştırılması ve geliştirilmesi, Türkiye’de ileri seramik malzeme üretimi ve kullanımı ile ilgili olan teknolojik açığın kapatılmasına yardımcı olunması ve hızlı prototip üretimi konularında çalışmalar yapılacak” şeklinde konuştu.

“KISA SÜREDE ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATILMIŞ”

Çalışmalarından dolayı SBTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul’u tebrik eden TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca; “Üniversitemiz kısa süre içerisinde önemli çalışmalara imza atmış. Biz Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak Türkiye’nin birçok şehrinde TGF Başkanlar Konseyi toplantıları gerçekleştiriyoruz. Bu toplantılarımızdan birini de Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Böylelikle TGF üyesi gazeteciler de bu çalışmaları yakından inceleyecek, gündemine alacak. Bu noktada Sivas Gazeteciler Cemiyetimiz ile çalışmalarımızı başlatacağız” dedi.

SİVAS’A DEĞER KATAN PROJELER HAYATA GEÇİRİLDİ

Sivas Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Sezerer ise; “Sayın Rektörümüz üç yılda birçok proje geliştirdi, Sivas’a değer katan projeleri hayata geçirdi. Orgaomineral Gübre Üretim Fabrikası Projesi, İleri Alaşımlar Üretim Merkezi Projesi ve Seramik Eklemeli İmalat Merkezi Projesi bunların en büyük göstergesi. Ayrıca Sivas Gazeteciler Cemiyeti olarak Üniversitemiz tarafından düzenlenen Dış Paydaş toplantılarında yerimizi alıyoruz. Yani bugüne bakarak geleceği planlayan Üniversitemizin her zaman yanında olduğumuzu gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

Ziyaret kapsamında Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve beraberindeki heyet, Lütfi Abay Yapay Zeka ve Robotik Laboratuvarı, Aerodinamik ve İtki Laboratuvarı, İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Laboratuvarında incelemelerde bulundu.

Ziyaret, Genel Başkan Karaca ve beraberindeki heyetle toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content