Üniversite Sanayi İş Birliği Kapsamında SBTÜ Öğretim Üyeleri ve AET Electronics Mühendisleri Bir Araya Geldi

<b>Üniversite Sanayi İş Birliği Kapsamında SBTÜ Öğretim Üyeleri ve AET Electronics Mühendisleri Bir Araya Geldi </b>

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) öğretim üyeleri, AET Electronics Mühendisleri ile bir araya geldi.
      
       Üniversite-Sanayi iş birliği programı kapsamında SBTÜ ile AET Electronics firması arasında iş birliği protokolü imzalamıştı. Bu kapsamda ortak çalışma alanlarının oluşturulması, proje geliştirilmesi ve altyapı paylaşımı konularını görüşmek üzere SBTÜ öğretim üyeleri ile AET Electronics Mühendisleri arasında ortak bir toplantı gerçekleştirildi.
 
       SBTÜ Konferans salonunda 05 Ocak 2023 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda konuşma yapan SBTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüsnü Deniz Başdemir; “Geçtiğimiz günlerde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul ile AET Electronics Genel Müdürü Mutlu Türkoğlu beyefendi tarafından kurumlar arası iş birliği protokolü imzalanmış, ortak çalışmalar yürütülmesi için gerekli görüşmeler yapılmıştı. Bu toplantımız da bu protokolün bir parçası olarak gerçekleştiriliyor, yani yol haritasının belirlenmesi için bir adım atılıyor.  Sanayi tezlerinin üretime dönüşmesi için SANTEZ programı vardı. Biz de Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak bu program uygulamasını AET Electronics firması ile yani sizlerle gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Tezlerimizin hem lisansüstü seviyede literatüre katkıda bulunması hem de teknoloji bağlamında ticarileşmesi, milletimizin lehine bir faydaya dönüşmesi için ortak çalışma yürütmek istiyoruz. Yani akademik bilginin ticari faaliyete dönüşmesi noktasında birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak elimizden geleni yapmaya hazırız. İdari ve akademik kadromuzla beraber iş birliklerimizi önemsiyor, birlikte yol alabileceğimiz ortak çalışmaları destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.
        
       AET Electronics Genel Müdürü Mutlu Türkoğlu ise; “Firmamız ASELSAN ve Savunma Sanayi Başkanlığı onaylı üretim yapan bir firmadır. Biz şirket politikası olarak üniversite-sanayi iş birliğini önemsiyor, bu kapsamda yapılacak çalışmaları da değerli buluyoruz. Dolayısıyla Firmamızın altyapısını, saha deneyimini Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesindeki hocalarımıza açıyoruz. Hocalarımızın projelerini, laboratuvar çalışmalarını üretime dönüştürmek, ticarileştirmek için iş birliğimizi ciddiyetle sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
      
            Konuşmaların ardından toplantıya katılan SBTÜ öğretim üyeleri ve AET Electronics Mühendisleri kendilerini tanıtarak çalışma alanlarını anlattı. Toplantıda üniversite-sanayi iş birliğine yönelik yürütülecek çalışmalar ele alındı.

Copyright © 2023 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 58100 Merkez/Sivas
Skip to content