YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki Bir Dizi Programlara Katılmak Üzere...

<b>YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki Bir Dizi Programlara Katılmak Üzere Sivas’a Geldi</b>

       Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Toplantısına ve Üniversitemiz ile Sivas Cumhuriyet Üniversitesindeki bir dizi programlara katılmak üzere 9 Aralık 2022 Cuma günü Sivas’a gelen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Sivas’taki programları kapsamında öncelikle Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ve Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret etti.
        YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın Valilik ve Belediye Başkanlığı ziyaretine, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Rektörümüz ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu da eşlik etti.
  
       SİVAS VALİSİ YILMAZ ŞİMŞEK VE SİVAS BELEDİYE BAŞKANI HİLMİ BİLGİN’E ZİYARET
       Program kapsamında ilk olarak Sivas Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek; “Bugün Sivas’ta Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısını gerçekleştireceğiz. Toplantıda, AÜB’ye üye üniversitelerimizin kurmuş olduğu akademik birlikteliğe ve yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerine dair değerlendirmeler yapacağız. Yapılanların bir envanterini çıkarıp akabinde önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmaları değerlendireceğiz. Üniversitelerimizle sık sık bir araya gelmeye gayret ediyoruz. Üniversitelerimizle tam bir eşgüdüm halinde, ülkemizin gelişmesi ve refahı noktasında gayret içerisinde oluyoruz. Bugün Sivas’ta, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz bu toplantıda Ülkemiz adına güzel neticeler çıkmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.
 
Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ise; “İlimizdeki her iki Üniversitemize bugüne kadar göstermiş olduğunuz ilgiye, yapmış olduğunuz hizmetlere teşekkür ediyoruz” dedi.
      
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki heyet, Sivas Valiliği ziyaretinin ardından Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i ziyaret etti. Sivas Belediyesinde Şeref Defteri’ni imzalayan YÖK Başkanı Özvar'a, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin tarafından Şehir Kitaplığı Seti ile Hayat Ağacı Tablosu takdim edildi.
 
“AKADEMİK ÇALIŞMALAR EKONOMİYE KATKI SAĞLIYOR”
 
YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki heyet Sivas Belediyesi ziyaretinin ardından Sivas Cumhuriyet Üniversitesini (SCÜ) ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız ile bir araya geldi. Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Senato Toplantısına başkanlık yapan Prof. Dr. Erol Özvar; “Sivas Cumhuriyet Üniversitemizi, yükseköğretim sisteminin önemli yapı taşlarından biri olarak görüyorum. Üniversitemizde yürütülen akademik çalışmalar ülke ekonomisine ciddi oranda katkı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.
 
SİVAS BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ LABORATUVARLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU
 
       YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki heyet, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi programının ardından Üniversitemizi ziyaret ederek Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul ile bir araya geldi. Ziyaret kapsamında yeni kampüsümüzde incelemelerde bulunan YÖK Başkanı Özvar, öğrencilerle kısa bir süre sohbet etti.
 
       Üniversitemizde Manyetik Levitasyon ve Kontrol Laboratuvarı, Lütfi Abay Yapay Zekâ ve Robotik Laboratuvarı, Kimya Mühendisliği Laboratuvarı, İleri Seramikler Araştırma Laboratuvarı, Aerodinamik ve İtki Laboratuvarı, Hava Aracı Yapıları ve Malzemeleri Laboratuvarı, İnsansız Hava Aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü Laboratuvarı ve Bitki Doku Kültürü Laboratuvarını ziyaret eden YÖK Başkanı Özvar, akademik personelimizden yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
       ANADOLU ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ TOPLANTISI YÖK BAŞKANI PROF. DR. EROL ÖZVAR BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
       Anadolu Üniversiteler Birliği Toplantısı 09 Aralık 2022 Cuma günü Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında gerçekleştirildi.
 
  Üniversitemiz ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Mürteza Bedir, Rektörümüz ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul, birlik üyesi üniversite rektörleri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mutluhan Akın, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve AÜB Genel Sekreteri Kadir Ali Seçer katıldı.
 
       “YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALAR ÜLKEMİZİ DAHA İLERİYE TAŞIYACAK”
      
       Toplantının açılış konuşmasını yapan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “Birlikte yaptığımız ve yapacağımız çalışmaların hem bölge üniversitelerimizin hem de toplumumuzun önünü açacak, geleceğine umut saçacak ve ülkemizi her geçen gün daha ileriye taşıyacak katkılar sunacağına canı gönülden inanıyorum. Tarihin her döneminde önemli bir birlik ve dirlik merkezi olan Sivas ilimiz, Hititlerden Selçuklu Devleti’ne, Osmanlı İmparatorluğu'ndan, Cumhuriyet’e uzanan tarihiyle Anadolu'nun en önemli yönetim merkezlerinden biri olmuştur. Bugün burada, İç Anadolu Bölgemizin en eski kentlerinden biri olan Sivas’ta, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti de ifade etmek isterim.  Hep birlikte başarma ilkesinden hareketle, Anadolu Üniversiteler Birliği vesilesiyle bugün, üniversitelerimizin kalkınması için yararlı olacak çalışmaları planlamak ve önceki faaliyetleri değerlendirmek üzere düzenlenen bu tür toplantıları önemsediğimi belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.
 
 
       “AÜB BÜYÜK BİR TOPLULUĞU TEMSİL EDİYOR”              
       Anadolu Üniversiteler Birliği’nin büyük bir topluluğu temsil ettiğini ifade eden YÖK Başkanı Özvar; “Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi 13 üniversitemiz bugün, 13 bin 627 öğretim elemanı ve 288 bin öğrencisi ile büyük bir topluluğu temsil etmektedir.  Bu üniversitelerimizin toplam yüz yüze öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam yüz yüze öğrenci sayısının yüzde 9,3’ü, toplam öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam öğretim üyesi sayısının yüzde 8,6’sı kadardır. Asıl amacı birlikte güçlenmek ve büyümek olan Anadolu Üniversiteler Birliği’nin el ele, dayanışma içinde gerçekleştirdiği faaliyetler ile diğer üniversitelere öncü olacağına, mensubu öğrencileri ve öğretim elemanlarını artırarak daha da genişleyeceğine inancım tamdır” dedi.
 
       “ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERİN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GELDİNİZ”
 
       Anadolu Üniversiteler Birliği’nin yabancı öğrenciler için adeta bir çekim merkezi haline geldiğini kaydeden YÖK Başkanı Özvar; “Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerimiz uluslararası öğrenciler açısından da çekim merkezi haline gelmektedir. Birliğe üye üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısı, devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğrenci sayısının yüzde 7,9’u kadarken, toplam uluslararası öğretim üyesi sayısı ise devlet üniversitelerimizdeki toplam uluslararası öğretim üyesi sayısının yüzde 9,4’ü kadardır. Bu istatistikler, sizlerin atacağınız adımlarda ve alacağınız kararlarda yol gösterici olmalıdır. Bu kapsamda, ihtisaslaştığınız alanlardaki bilgi birikimine katkılarınızı da önemsiyoruz” şeklinde konuştu.
 
   “ÜNİVERSİTELERİMİZİN YAPTIĞI ÇALIŞMALAR GÖZ DOLDURUYOR”
      
       Bölgesel kalkınmaya ve ulusal iktisadi gelişmelere önemli oranda katkı sağlayan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Üniversitemize başarılar dileyen YÖK Başkanı Özvar; “Bugün Sivas’ta ilimizin iki güzide üniversitesinde, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde yaptığımız gezilerde gördüğümüz üzere gerek araştırma altyapısı gerek nitelikli bilim insanlarıyla bölgenin ve ülkenin fevkalade önemli kuruluşlarının bilimsel Ar-Ge testlerinin yapıldığını gözlemledik. Gerek mühendislik alanında gerek tıp alanında gerek ziraat ve hayvancılık alanında bu iki üniversitemizin yapmış olduğu çalışmalar göz doldurmaktadır. Gerek Ankara’da gerek diğer illerde ulusal firmaların savunma sanayi kuruluşlarının önemli işlerinin ve Ar-Ge faaliyetlerinin bu iki üniversitemizde yapılıyor olması üniversitelerimizin sadece bölgesel kalkınmaya değil aynı zamanda şu an itibariyle ulusal iktisadi gelişmemize de fevkalade katkılar sağladığını gösteren en güzel örnekler arasında yer almaktadır” dedi.
 
       “GELİŞMELER BİZLERİ MEMNUN ETTİ”
      
       Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Üniversutemizde yaşanan gelişmelerden memnun olduğunu sözlerine ekleyen YÖK Başkanı Özvar; “Anadolu’nun ortasında bu üniversitelerimizde görmüş olduğumuz bir başka önemli gelişme uluslararası öğrencilerin sadece lisans düzeyinde değil aynı zamanda yüksek lisans ve doktorada da eğitimlerine devam ettikleri ve Türk araştırmacılarla beraber bölgenin kalkınmasında önemli katkılar vermeye başladıklarını hep birlikte rektörlerimizle beraber müşahede ettik ve gördük. Bu açıdan Anadolu’ya yayılmış üniversitelerimiz, sadece ülkemizin yükseköğretime ulaşan öğrencilerinin eğitiminde değil, aynı zamanda bölgenin ve ülkenin araştırma geliştirme sahasında da çok önemli hizmetler yapmaktadır. Bugün Sivas Cumhuriyet Üniversitemizde ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitemizde bu sözünü ettiğim gelişmelerin bizleri fevkalade memnun ettiğini ifade etmek isterim” dedi.
           
       “SBTÜ KISA ZAMANDA CİDDİ MESAFE KAT ETTİ”
 
       Prof. Dr. Erol Özvar, Üniversitemizi ziyareti kapsamında Senato Toplantısına da başkanlık etti. Senato toplantısında konuşma yapan YÖK Başkanı Özvar; “Sivas Bilim ve Teknoloji yeni, hatta belki en son kurulan üniversitelerden bir tanesi. Kısa zaman içerisinde hakikaten ciddi bir mesafe kat ettiğini söylemem lazım. Türkiye’de Üniversitelerin bir başarı hikayesinin olacağına inanıyorum. Zaman önemli, vakit önemli ama günümüz şartları içerisinde çok akıllıca planlamalar ve kaliteli hocalarla kısa zaman içerisinde çok ciddi mesafeler kat etmek mümkün. En azından Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bunu gösteriyor. Bizim de gördüğümüz kadarıyla bilhassa bir kısım kamu kurum ve kuruluşlarıyla yapmış olduğu ortak projeler ve öğrencileri buraya bağlamaları fevkalade önemli. Çalışmak isteyen kaliteli, proje peşinde koşan, yayın üretimine odaklanmış yahut iş dünyası ile yakın ilişkiler kurmak isteyen girişimci ruha sahip ve bunu yapmak isteyen insanlar bir araya geldiğinde kısa süre içerisinde çok ciddi mesafeler kat edilebiliyor. Bu oryantasyonla hareket eden arkadaşlar arıların bal yapması gibi çevrelerinde hemen bir muhit, bir ortam veya ekosistem inşa ediyorlar. Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin yolun başında olmakla beraber bu konuda önemli bir mesafe kat ettiğini söylemek durumundayız. Yapılanlar değerlendirildiğinde geleceğe ilişkin çok ciddi müspet veya olumlu bir kanaat içerisinde olduğumuzu söyleyebilirim. Bu sistemin veya ekosistemin ikliminin daha gelişerek büyüyebilmesi için kalitesinden ödün vermeden genişlemesi, bilhassa araştırmacı öğretim üyesi profiline yeni zenginlikler katması gerekiyor. Çalışmalar ciddiyetini korur ve aynı hızda ilerlerse, Üniversitemiz beş sene sonra çok farklı bir noktaya ulaşır.” ifadelerine yer verdi.
 
       “REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. MEHMET KUL VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUM”
 
      Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul ve ekibini başarılarından dolayı tebrik eden YÖK Başkanı Özvar; “Üniversitemiz kısa sürede önemli başarılar elde etti. Başarılarından ve emeğinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul olmak üzere tüm ekibini tebrik ediyorum. Bundan sonra da böyle devam etmesini diliyorum. Yükseköğretim Kurulu olarak bundan sonraki süreçte de Üniversitemizi desteklemeye devam edeceğiz. Bu başarı sürer ve artarsa ülke içerisinden ve ülke dışından önemli akademisyenler de burada yer almak ister” şeklinde konuştu.
 
   Senato toplantısının ardından Üniversitemizde Şeref Defteri’ni imzalayan YÖK Başkanı Özvar, Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Kul’a çalışmalarında başarılar diledi.
 
       YÖK Başkanı Özvar, Üniversitemizde düzenlenen programın ardından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Kültür Merkezinde düzenlenen “Öğrenci Buluşmaları” programına katıldı.
 
       Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve Üniversitemiz iş birliği ile düzenlenen programda öğrencilerle bir araya gelerek soruları yanıtlayan YÖK Başkanı Özvar, “Öğrenci Buluşmaları” ile Sivas programını tamamladı.


Skip to content