1973 yılında doğan Prof. Dr. Tolga KARAKÖY, ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra, 1993 yılında girdiği Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü’nden 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl yüksek lisans öğrenimine başladı. 1998 yılında Tarla Bitkileri Bölümü’nün açmış olduğu araştırma görevliliği sınavını kazanarak aynı bölüme araştırma görevlisi olarak atandı. 2001 yılında yüksek lisans, 2008 yılında doktora eğitimini tamamladı. Almanya’da (Berlin-Humboldt Üniversitesi) Yemeklik Dane Baklagillerde, Su Stresi ve Su Kullanım Etkinliği Bakımından Farklı Bitki Türlerinin Karşılaştırılması konularında çalışmalarda bulundu. 2012 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Organik Tarım Programına Doktor Öğretim Üyesi olarak atandı. 2014 yılında Doçent unvanı alarak aynı bölümde çalışmalarını sürdürdü. 2019 yılında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’ne Profesör olarak atandı.

Prof. Dr. Tolga KARAKÖY, 11'i TÜBİTAK, 2'si Avrupa Birliği, 3'ü Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), 1’i Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2’si Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) ve 41'i Farklı Üniversitelerin Bilimsel Araştırma Proje Birimleri (BAP) tarafından desteklenen toplam 60 adet bilimsel-teknik projede Yürütücü veya Araştırmacı olarak görev almıştır.

Prof. Dr. Tolga KARAKÖY’ün 55 tanesi SCI/SCI-Expanded kapsamında olmak üzere, 19 adedi uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış makale, 100 adet uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş ve bildiriler kitabında basılmış bildiri ve 56 tane ulusal bilimsel toplantılarda sunulmuş ve bildiriler kitabında basılmış bildirisi olmak üzere toplam 230 adet yayını bulunmaktadır. Ayrıca, 14 uluslararası kitapta bölüm yazarlığı ve bir adet ders kitabı yazarlığı yapmıştır.

Prof. Dr. Tolga KARAKÖY 2 adet SCI/SCI-Expanded kapsamında, 2 adet ESCI kapsamında yer alan dergilerde editörlük ve editör kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir.

2012-2019 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Meslek Yüksekokulu, Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü'nde Bölüm Başkanlığı, 2014-2016 yılları arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Şarkışla Aşık Veysel Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2019 yılında Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi’ne Profesör olarak atandı. Prof. Dr. Tolga KARAKÖY iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 


Copyright © 2024 Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,Gültepe Mahallesi Mecnun Otyakmaz Caddesi No:1 Merkez/Sivas
Skip to content